Zoeken
Datum: 15 september 2026
Categorieën: Nieuws

Deel dit bericht

Nieuws

De oorsprong van 80 jaar expertise

In gesprek met Cock Nelis over toen, het ‘Markus-hart’ en de transitie naar de volgende generatie

In 2025 vierde Markus een indrukwekkend jubileum: 80 jaar aannemerschap in GWW. Volgens directeur Cock Nelis, die al bijna 37 jaar verbonden is aan het bedrijf, staat 80 jaar Markus symbool voor een bijzondere geschiedenis, een succesvolle wederopstanding en de kracht van samenwerking binnen Bussola Groep.

COCK, JE BENT BIJNA 37 JAAR BIJ MARKUS. HOE BEGON DIT AVONTUUR VOOR JOU?

“Ik was een jaar of 28 toen ik in 1989 overstapte van Strukton naar het bedrijf van de broers Gerrit, Rein en Jan Markus. In tegenstelling tot Markus, was Strukton groot, strak georganiseerd en bureaucratisch. Ik miste er na verloop van tijd het ondernemerschap en nam afscheid. Eenmaal in dienst bij Markus – in eerste instantie als calculator/ werkvoorbereider, later bedrijfsleider en sinds 2000 directeur – maakte ik kennis met een totaal andere wereld. Ik herinner me nog dat Jan Markus schilderijtjes ophing in het nieuwe kantoor toen ik binnenkwam. Wat ik aantrof was een warm, mensgericht en compact bedrijf met 35 medewerkers.

Die compactheid maakte dat ik iedereen kende en mijn rol breed was: ik was van A tot Z betrokken
bij projecten, van calculatie en werkvoorbereiding tot het bijwonen van bouwvergaderingen en het meedenken over investeringen. Die functiebreedte en de nuchtere ‘boerenslimheid’ van de gebroeders Markus pasten mij goed. We vulden elkaar goed aan om het bedrijf optimaal aan te sturen.”

Markus werd in 1995/1996 verkocht aan Boskalis, wat leidde tot de grote ontwikkelingen van Markus. Na de overname vormde Cock Nelis samen met Gerrit Markus de bedrijfsleiding om de voortgang en de positie van Markus binnen het grotere Boskalis- concern te leiden. “Ondanks de verkoop bleef de band met de familie Markus warm,” vervolgt Cock. “Tot op de dag van vandaag volgt de familie onze successen op de voet. Recent hebben we nog in een heel goede sfeer een bedrijfspand van de familie overgenomen. Ze gunden het ons; we mochten als eerste aan tafel komen. Dat Jan Markus tijdens ons 80-jarig jubileum het podium beklom en zijn trots uitsprak, was voor mij en alle collega’s een bijzonder moment.”

DE PERIODE ONDER BOSKALIS DUURDE RUIM 20 JAAR. HOE HEB JIJ DIE TIJD ERVAREN?

“Markus werd onderdeel van een internationaal baggerbedrijf, wat in het begin interessant was. Projecten waren groter en interessanter. Rond 2012 verschoof echter de focus bij Boskalis naar centralisatie, waardoor de eigenheid van Markus onder druk kwam te staan. Er ontstond veel onrust; mensen maakten zich zorgen om hun toekomst.” Cock had Markus succesvol geleid binnen Boskalis waardoor er sprake was van een gunfactor vanuit de raad van bestuur. “Toen Boskalis besloot Markus af te stoten en mij vroeg of ik het bedrijf wilde voortzetten, voelde dat als een jongensdroom.”

EEN NIEUW TIJDPERK BRAK AAN. ‘MARKUS 2.0’ WERD GEBOREN. HOE KWAM BUSSOLA GROEP DAARBIJ IN BEELD?

“Het verzelfstandigen van Markus bleek complexer dan gedacht, zeker op het gebied van financiering en personeelszaken. De markt was destijds lastig door de naweeën van de financiële crisis. Boskalis gunde het mij om het bedrijf over te nemen, maar adviseerde wel om er een partner met meer ‘body’ en ervaring bij te zoeken. Ik kwam in contact met Romeo Malizia en Frenk Clemens van Bussola Groep. Bussola Groep heette toen nog Sturm Holding Hoorn en bestond uit de bedrijven Sturm, Murmex en De Jong. Ik kende Romeo en Frenk vanuit mijn begintijd bij Markus; we hebben in de jaren ‘90 prettig samengewerkt. In tegenstelling tot de periode onder Boskalis, waarin Markus een klein onderdeel was van een internationale speler, sprak Bussola Groep dezelfde taal. En net als ik begrepen Romeo en Frenk de waarde van lokale projecten. Er was een sterke klik in de manier waarop er naar investeringen, personeel en klanten werd gekeken, wat zorgde voor een gedeelde visie op ondernemerschap.”

Binnen een half jaar werd een gunstige deal gesloten, waarbij Cock bewust koos voor een gedeeld eigenaarschap binnen Bussola Groep. Om zo, gesteund door de kracht van het collectief, de risico’s te spreiden en de continuïteit van Markus te waarborgen. “De aansluiting bij Bussola Groep was precies wat Markus nodig had om weer op eigen benen te kunnen staan.”

MARKUS STAAT ER IN 2025 FINANCIEEL ZEER GEZOND VOOR. WAT IS HET GEHEIM VAN DIT SUCCES?

“We zijn een ‘lean’ organisatie met een enorm collectief geheugen; veel mensen werken hier al langer dan twintig jaar en zijn extreem loyaal. We zijn altijd oplossingsgericht en zijn terughoudend om de juridische vechthouding aan te nemen. We sturen scherp op continuïteit en een gezonde werkdruk, waarbij we wekelijks kijken of we nieuwe projecten echt de aandacht kunnen geven die ze verdienen. Door scherp te zijn, borgen we de continuïteit van de projecten en daarmee ook het gezond houden van ons mooie bedrijf. Daarbij gaat het niet alleen over winst, maar vooral over het creëren van een stabiele en gezonde basis voor de mensen en de toekomst van Markus. Een belangrijke succesfactor is de gunfactor bij opdrachtgevers. We willen dat opdrachtgevers uit ervaring zeggen: ‘Bij Markus gaat het écht goed.”

VORIG JAAR VIERDE MARKUS HET 80-JARIG JUBILEUM. EEN MIJLPAAL VAN JEWELSTE. WAT BETEKENDE HET JUBILEUM VOOR JOU PERSOONLIJK?

“Het 80-jarig jubileum vorig jaar was voor mij een absoluut hoogtepunt en het was mooi om te zien hoe de organisatie van de feesten volledig door onze eigen mensen werd opgepakt. Mij werd letterlijk gezegd: ‘Cock, bemoei je er niet te veel mee, wij regelen dit’. De relatiedag en het feest voor alle medewerkers waren indrukwekkend. Ik was ontzettend blij met de hoge opkomst en de warme reacties van relaties die naderhand zeiden hoe verrast en onder de indruk ze waren van wat we hadden neergezet. Dat we dit met het voltallige personeel, de familie Markus en Bussola Groep zo hebben kunnen vieren, bevestigde voor mij hoe sterk we als collectief staan, terwijl het bedrijf nog niet zo heel lang geleden bijna was opgehouden te bestaan. Dat vervult me met trots.”

JE BENT 65 JAAR. HOE ZORG JE ERVOOR DAT MARKUS OOK NA JOUW TIJD DEZE KOERS BLIJFT VAREN?

“We hebben een sterk Operationeel Management Team (OMT) en een driemanschap met Erik van der Neut, Mike Klaver en en Thijs Nelis dat steeds meer taken van mij overneemt. Ik ben aan boord, maar stuur minder intensief mee. Daarmee bied ik de volgende generatie de ruimte hun rol te pakken. Ik zie mezelf de komende jaren betrokken blijven bij strategische zaken en vastgoedprojecten, maar de dagelijkse operatie is in goede handen. Voor de toekomst gun ik Markus dat we het ‘Markus-hart’ zullen koesteren. Een cultuur van schouder aan schouder werken en voor elkaar de gaten willen dichtlopen, oprechte aandacht hebben voor wie naast je staat en dag in dag uit met plezier aan het werk zijn. Want als je met plezier naar je werk gaat, zoals ik dat al 37 jaar doe, dan is het geen werk, maar een prettige manier van tijdsbesteding.”